Bevezetés a szőlő ültetése témába
Hazánkban egyre nagyobb népszerűségnek örvend a szőlő ültetése, valamint termelésse is nem is csoda hiszen ki ne akarna a kertjébe/udvarába/kocsi beállóba egy gyönyörű szép fürtöket nevelő szőlőtőkét.
Szőlő ültetése nem egy bonyolúlt folyamat viszont sokan nem tudják, avagy helytelen módon ültetik el a tőkét. Sokan úgy vannak vele majd megtalálja magának a tápanyagot/vizet és ugyan mindegy, hogy ültetjük el. Ezeknek az embereknek üzenném, hogy nyilván lehet a lugasról is szőlőt szüretelni, de ők inkább majd a boltok polcain keressék a szőlőfürtöket.
Na de térjünk is a lényegre.
Alábbi blog bejegyzésben leirom személyes tapasztalatomat, illetve minden egyes fontos információt a csemegeszőlő ültetés témában.
Milyen csemegeszőlőt ültessek?
Szerintem mindenkiben felmerült már a kérdés, hogy mégis milyen szőlőt ültessen a kertbe. Hát sajnálattal közlöm önökkel, de erre még én se tudom a helyes választ viszont pár szempontot azért leírhatok, hogy megkönnyítsem a választást.
Pár fontos szempont a fajta kiválasztásánál:
- Termelésre, avagy hobby célra ültetünk
- Oltvány, avagy saját gyökeres csemetét ültetünk (nem minden fajta viselkedik jól saját gyökéren, illetve nem mindegy milyen talajba ültetünk saját gyökeres szőlőt)
- Milyen színű szőlőt szeretnénk (Piros/Zöld/Sárga/Fekete/Lila/Rózsaszín)
- Milyen legyen az íze mai világban a nemesítőknek hála más 100+1 ízben válogathatunk a szőlők közül
- Betegség tűrő képessége (Alkalmas-e BIO termesztésre esetleg?)
- Terhelhetőség (Hány kiló szőlőt tud teremni egyes fajták akár 100+ Kg-ot is tudnak teremni lugason)
- Kényesség (Bizonyos fajták kifejezetten igényesek emberi munkára csak hogy egyet említsek van olyan fajta, ami egy hajtáson 3-5 fürtöt is képes hozni)
- Alkalmas-e az én talajomra az adott szőlő termeléséhez?

Lehet, hogy nem könnyitettem meg a dolgukat viszont minden szempontot vegyenek figyelembe és gondoljanak át mielőtt egy olyan fajtát ültetnének, ami gondot okoz a közeljövőben. Mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy több fajtát ültessen előszőr lehet akár 5-10 fajt is vagy ha valami például beválik a szomszédban érdemes lehet kérni pár vesszőt és kigyökereztetni. Ha olvasnál csemegeszőlő gyökereztetés témában ide kattintva megteheted.
Hála isten a nemesítőknek már több száz vagy akár ezerfajta megtalálható már hazánkban is akár szóval széles a választék mindenki döntse el magának milyen fajtát szeretne.
Szőlő ültetése gyakorlatban
Feltételezzük megvan a csemete, amit ültetni szeretnénk beszereztük, avagy kigyökereztettük. Két nagy ültetési időt különböztetünk meg az őszi/téli, illetve a tavaszi/nyári ültetést. Mindenki maga dönti el mikor rakja földbe a kis csemetét egy a lényeg ültetni bármikor lehet fagymentes időben.
Na de nézzük is mit is kell tennem, hogy biztos megfoganjon és jól is érezze magát a kis csemete
Egyik legfontosabb dolog, amit előre leszeretnék szögezni. Aki csak teheti ne használjon gödör fúrót, ha módunkban áll akkor mindenképp kézi erővel ássuk ki a gödröt. Nagy mennyiségnél nyilván ez nem lehetséges, de otthon házi kertben az 5-10 lyuk kiásása nem egy nagy feladat. Főleg, ha porhanyós laza földünk van akkor főleg érdemes ásót használni hiszen sokkal könnyebben ássuk ki a megfelelő méretű gödröt.
Szerintem mindenkinek egyszerűbb lesz egy lista szerű felsorolásban összefoglalom hogyan is ajánlott elültetni a kis csemetét.
Szőlő ültetése lépésről lépésre
- Beszereztük/kigyökereztettük a csemetét megvan maga a növény szép egészséges
- Aki ősszel/télen ültet mindenképp ajánlott a szőlő gyökerét visszavágni pontos méretek nincsenek megadva viszont maximum egy 10-20 centi gyökeret hagyjunk meg legalább
- Valamint érdemes a kis csemetét 2-3 rügyre visszametszeni (sok árus már kapásból visszametszi önöknek viszont van, aki hosszú vesszővel adja oda, hogy tudjanak gyökereztetni esetleg belőle)
- Érdemes lehet a téli/őszi ültetésnél a csemetét 1 napig vízben áztatni miután megvágtuk a gyökerét, valamint sokan különféle gyökereztető készítményekbe, avagy gombákba beiszapolják ültetés előtt (nem tudom segít-e valamit még soha nem próbáltam, aki szeretné megteheti)
- Miután minden megvan a csemete ázik addig ki is áshassuk a 40x40x40 cm mély gödröt, aki teheti áshat akár nagyobbat mélyebbet annál jobban tudnak majd menni a gyökerek (Jó tanács, ahol rossz az alsó termő réteg az alsó, illetve felső földet érdemes ketté venni és majd ültetésnél a felső földet kell alulra az alsót meg felülre tenni)
- Ha megvan a gödör érdemes az aljába érett trágyát rakni, illetve bármilyen olyan műtrágyát, avagy anyagot, ami hasznos lehet a növénynek van, aki szokott berakni öntöző csövet is, hogy közvetlenül tudja locsolni a növényt mindenki döntse el kell-e ez neki vagy sem.
- Miután elhelyeztük, ami szükséges érdemes még talajfertőtlenítő anyagot a gödör aljába helyezni erről bővebben ide kattintva olvashatnak
- Következő lépés a trágyára/műtrágyára pár lapát földet teszünk, hogy ne érintkezzenek a gyökerekkel, valamint egy kis dombot formázunk
- A domb tetejére helyezzük a csemetét úgy, hogy a gyökerek lefele szétágazzanak
- Innentől kezdve nincs más dolgunk, mint a földet, avagy felső földet ráhelyezni
- Miután ez megvan 1 bő vödör vízzel alaposan bekell locsolni, hogy jól tömörödjön le a föld a gyökérhez
- Amint ezzel is végeztünk érdemes lehet egy karót a tőke mellé ütni (opcionális) valamint felcímkézni megjelölni mit is ültettünk oda
Szőlő ültetés utáni teendőink

Sokan úgy vannak vele elültették elkezdet hajtani majd magára hagyják a kis csemetét talán még odáig eljutnak, hogy felkötözik. De nem áll le az élet ahhoz, hogy ez egy életképes erős tőkévé fejlődjön eléggé sok munkánk van még. Első és talán legfontosabb folyamat a hajtásválogatás/fürt szabályozás, ha bővebben olvasnál róla ide kattintva megteheted.
A legtöbb csemegeszőlővel foglalkozó ember általában azt mondja 2 hajtást hagyjunk meg. Viszont én azt mondanám, hogy mindenki döntse el a talaja/az adott fajta, valamint a tőke erejének függvényében. Ha azt látjuk nagyon erős növekedésű jól érzi magát mindenképp hagyjunk meg rajta 2 hajtást. Egyéb esetben, ha gyenge nem úgy nő, vagy csak szimplán lassan növő fajta elég nekünk 1 hajtás is bőven. Tehát mindenki az adott körülményeknek megfelelően döntse el mit is kell tennie. Végül de nem utolsó sorban fürt. Hagyjuk meg? Ne hagyjuk meg. Itt is mindenki döntse el mennyire erős a tőke, de nyilván maximum 1 fürt maradjon meg bemutatóba, avagy fajta azonosítás szempontból. Érdemes ezt az egy fürtöt is megmetszeni lefaragni belőle. Ha nagyon gyenge a növekedés egyértelműen lekell vágni a fürtöt inkább az adott évben ne egyél egy fürtöt se minthogy további években kínlódjon a tőke.
Másik érdekes téma a zöldmunkák, illetve hajtásválogatás, ha bővebben olvasnál róla ide kattintva megteheted. Az már megvan, hogy 2 vagy 1 hajtást hagyjunk meg illetve 1 fürtöt, avagy ne legyen fürt. Bizonyos esetekben annyira erős a növekedés, hogy akár a kettő szálvessző fejenként 4-5 métert is képes nőni egy év alatt. Nem kell megijedni ezen növekedési potenciál bizonyos orosz-ukrán fajtáknál normális, illetve örüljünk is neki hiszen jól érzi magát a tőke. Amit ajánlok mindenkinek, hogy a hónaljhajtásokat szedje le mindig, illetve ősz felé közeledve csípje vissza a hajtást, hogy minél jobban betudjon érni.
Szezon végi teendők a friss ültetéssel

Feltételezzük, hogy nagyon sikeresen elültettük a csemetét nőt 3-4 métert a két hajtás beértek a vesszők. Ez után se szabad lazsálni hiszen még hátra van a lemosó permetezés. Ha szeretnél olvasni a témával kapcsolatban ide kattintva megteheted. Gyorsan kicsit átszaladva rajta én általában két lemosót csinálok egyet ősszel/télen, valamint egyet rügyfakadás után. Higgyék el nekem megéri kétszer lemosózni nagyban megkönnyítheti az egész szezonos növényvédelmi munkánkat, ha rendesen megcsináljuk. Arról nem is beszélve, hogy az áttelelő/meginduló gomba/rovar kártevőket a két legjobb időpontban elbírjuk csípni.
Fontos dolog még számomra, hogy megemlítsem a tápanyag utánpótlást is. Nyilván ez egy egész éves folyamat, akik nagyban termelnek, de az átlagember ősszel/télen szokta pótolni a tápanyagot. Részletes leírásért kattints ide. Pár gondolatot röviden megosztok a nagy növekedéshez, valamint fürtökhöz rengeteg víz illetve tápanyag szükséges. Ami nekünk a legfontosabb az a nitrogén ez a szőlő motorja ettől lesznek szép erős hajtásaink. Nyilván a többi tápanyag is létfontosságú bór segít a virágzásban magnézium kalcium segíti a növekedést, valamint meggátolja a kocsány bénulást. Kálium segíti a szőlővesszők beérését, valamint foszfor a gyökerek növekedését. Mikró elemek itt elengedhetetlenek viszont most nem térnék ki jobban részletekre.
Összegzés/Végszó
Köszönöm, hogy végigolvastad a bejegyzést.
Remélem tudtam valamit segíteni azzal, hogy megosztottam személyes tapasztalatomat.
A fentiekben elhangzottakkal lehet nem mindenki ért egyet nyilván ahány ember annyiféle képpen csinálja és tudja.
Általánosságban mindent leírtam, amit tudtam a szőlő ültetés folyamatáról és az azt követő folyamatokról.
Bármilyen kérdésed felmerült írj nekünk bátran üzenetet e-mail címünkre: blog@kertrehangolva.com.
Ajánló
Ha szeretnél esetleg nézni videó tartalmat ajánlom figyelmedbe ezt a három Youtube csatornát nagyon hasznos információk vannak csemegeszőlő témában.