Bevezető/Tartalom
Szőlő Metszése
A szőlő metszése nem egy bonyolúlt feladat viszont az idejét sokan nem is tudják vagy túl korán vagy épp túl későn metszenek . Nagyjából ha ezt a bejegyzést olvassa akkor már van némi sejtése hogy milyen hatással van a szőlőnkre a metszés. Ha esetleg nincs ide kattintva olvashatsz róla milyen hatással lehet az ültetvényünkre/tőkéinkre a metszés, azonban sokan nem igazán tudják mikor is érdemes metszeni, mikor jön el a csemegeszőlő metszésének ideje.
Csemegeszőlő metszésének időpontját pontosan lehetetlen megmondani. Mindenkinek magának kell kialakítani az évjáratnak megfelelően mikor áll neki a szőlő metszésének.
Talán nem is olyan egyszerű, mint ahogy azt sokan gondolják gondosan előre megtervezett terv szerint kell megmetszeni a szőlőinket, de erről majd később.
Személyes tapasztalataimat ilyen téren örömmel osztom meg önökkel.
Négy nagy metszési időt különböztetünk meg téli/tavaszi/nyári/őszi metszés.
Mind a négy szőlő metszési időszaknak megvan a maga sajátossága és mivolta ezekről írnék pár gondolatot.
Szőlő metszése télen (Nyugalmi időszak)

A téli csemegeszőlő metszés ideje általában Január-Február-Március környékén szokott történni. Szerintem az egyik legjobb időpontja a metszésnek és minden kezdőnek csak ajánlani tudom. De miért is? Ilyenkorra a szőlő elméleti és gyakorlati módon is mélynyugalmi állapotba került. Ledobta a leveleket a fagy megcsípte már a vesszőket a beteg/beéretlen vesszők elfonnyadnak elsatnyulnak egyértelműen látható melyek a jövő évi termő rügyek/szálvesszők.
A téli metszés előnyei:
A téli metszésnek három létfontosságú előnye van az őszi metszéssel szemben: biztosan nem fogjuk felébreszteni a rügyeket. Az okozott sebeknek van idejük beforrni. Növénynek nem okozunk akkora stresszt, mint a tavaszi metszésnél illetve elkerüljük vele a rügy vakitás esélyét is.
A leges legfontosabb előnyét a végére tartogattam, ami igazából az ősz végi és tél eleji metszés előnye hogy a vesszők maximálisan teli vannak tápanyaggal. Aki foglalkozik csemegeszőlő gyökereztetéssel az jól tudja hogy az ősszel/tél elején leszedett vesszők sokkal jobban gyökeresednek meg, illetve az oltásra is jóval alkalmasabbak mint például a tél végi kora tavaszi vesszők. Ha esetleg szeretnél pár információt a szőlő gyökereztetéséről ide kattintva olvashatsz róla.
Szőlő metszése tavasszal

Tavasszal a csemegeszőlő metszés ideje minden esetben változó időjárás függő, de elmondható általánosságban Március vége-Április-Május között szokták elvégezni. Nem ajánlom semmiképpen kezdő csemegeszőlő termesztőknek, mivel olyan hibákat lehet véteni, amivel talán az egész éves termésünket elveszíthetjük.
Tavaszi metszés előnyei:
Aki ért a szőlőhöz jól tudja már hogy mekkora kárt tudnak okozni a kora tavaszi fagyok. Valamikor hiába védekezünk a fagy ellen akkor se tudjuk megvédeni a tőkéinket. Ha érdekel a kora tavaszi fagyok és hogyan védekezhetsz ellenük ide kattintva olvashatsz róluk. Nem is kell mondani, hogy az egyik legjobb védekezés ellenük a tavaszi metszés. Sokan jól tudják már szerintem de elmondom, hogy a tavaszi metszés egy hatalmas stressz a növénynek. Gondoljunk csak bele megy már jócskán a nedvkeringés és hirtelen keletkezik rengeteg seb egy tőkén, mire ezt a szőlő kiheveri az legalább 1-2 hét ennyi időt tudunk húzni úgymond a rügyek megindulásáig.
Tavaszi metszés hátránya:
Sajnos a tavaszi metszésnek van hátránya is az okozott sebeknek nincs ideje beforrni, ezért nyilván minden gomba ezeket a felületeket támadja majd (érdemes seb kezelni a felületeket ennek megakadályozása érdekében).
Illetve amint már említettem a téli metszésben, ha nem szakszerűen metszünk a nedv ráfolyhat a rügyekre azok károsodhatnak avagy meg is vakulhatnak ezáltal.
Valamint nem szabad elfelejteni, hogy a tavasszal metszett vesszők gyökerezési/oltási aránya nem olyan jó mint például az ősz végi/tél eleji metszés során.
Szőlő nyári metszése (Zöld metszés/Hajtás válogatás) ideje

Sajnos elérkeztünk az egyik számomra legrosszabb csemegeszőlő metszés időponthoz (Június-Július-Augusztus), amit lehet sok szőlő szerető kollega velem együtt ki nem állhat. De hogy miért is? Nemsokára mindenre fény derűl.
Érintőlegesen fogok írni a zöld munkákról/metszésről hajtásválogatásról. Ha bővebben szeretnél olvasni róluk akkor ide kattintva megteheted. Pár szó érintőlegesen hajtásválogatást két időpontban végezhetünk virágzás előtt/után, nem mennék bele mikor kell inkább azt mondanám mindenki akkor csinálja meg amikor gondolja.
Személy szerint én virágzás után szoktam, mivel akkor látom mely szőlőfürtök porzódtak be rendesen. Virágzás előtt megteszem a szükséges növényvédelmi munkálatokat, amiről ide kattintva olvashatsz, valamint bizonyos fajtáknál van olyan hogy 2-3-4 fürt keletkezik egy hajtáson ezeknél minden hajtáson 1 fürtöt hagyok meg.
Feltételezzük virágzás előtt történik a hajtásválogatás egy jó tanács mindenkinek a legerősebb legszebb hajtásokat érdemes meghagyni a szálvessző végén lévőt szinte kötelező ez lesz a legszebb vesszőnk/szőlőnk a csúcsdominancia miatt. Alapjáraton azt szokták javasolni 20 centiméterenként, avagy egy metszőolló hosszonként hagyjunk meg 1 hajtást.
Jobban nem mennék bele a témába, ha szeretnél még olvasni esetleg az optimális hajtás számról illetve fürtszámról valamint terhelhetőségről ide kattintva megteheted.
Nyári metszés előnyei:
Egyik legnagyobb előnye a nyári metszésnek amire nem térek ki részletesen, de ide kattintva olvashatsz róla az a szőlő zöld szaporítása. Személy szerint az egyik legkedveltebb szaporítási mód. Mindenkinek csak ajánlani tudom a zöldbe-zöld oltások általában 90-95%-ban megfogannak, ha helyesen csináljuk.
Ezen kívül nem hiszem előny, hanem inkább kötelező megcsinálni a zöldmetszést/fürtszabályzást/hajtásválogatást mivel ezzel tudjuk a tőkénket megóvni a betegségektől esetlegesen a túlterheléstől valamint minőségi termést csak akkor érhetünk el, ha mindent makulátlanul megcsinálunk a nyár folyamán.
Szőlő metszése ősszel

Ősszel a csemegeszőlő metszés ideje meghatározhatatlan szinte a változó klímánk miatt nagyságrendileg Szeptember-Október-November hónapokra esik. Ilyenkor már nemsok feladatunk van leértek az ultra korai illetve korai fajtáink a közép és kései érésűek kezdenek beérni szépen lassan.
Egy dolgot azonban ne felejtsünk el semmiképpen. Attól, hogy megvan a szőlőnk esetleg üzletre csináljuk és megkaptuk az egész éves munkánkért a fizetést nem engedhetjük le a védelmünket. Sokan a termés leszüretelése után elfelejtik, hogy van még bőven munka a szőlőben. Részben metszési feladatok illetve ilyenkor kell legjobban figyelni a permetezésre valamint a tápanyag utánpótlásra, ha olvasnál róla ide kattints.
A szőlő őszi munkálatai igen összetettek, ezért erről a témáról egy későbbi bejegyzésben fogok részletesebben írni.
Ehelyett nézzük is meg mit kell metszeni ősszel. Amint már feljebb említettem ilyenkor a legjobb szaporító anyagot szedni. Viszont nem szabad elfelejteni, hogy várnunk is kell egy keveset amig a fagy megcsípi a szőlőt. Amint lehullottak a levelek megált a növekedés metszhetünk is.
Érdemes megejteni ebben az időben az előmetszést a be nem érett/beteg felesleges vesszőket nyugodtan leszedhetjük. Majd később jöhet is az első lemosó permetezés, ha olvasnál róla tudod mit kell tenned.
Őszi metszés előnyei:
Jóval megkönnyítheti a téli metszést, ha megfelelően előmetszük a szőlőt. Ezen kívül segít a lemosó permetezésben is. A felesleges vesszőket nem kell lefújni. Ilyenkor a legjobb begyűjteni a jövő évi oltóvesszőket/gyökereztetni kívánt venyigéket.
Összegzés/Végszó
Köszönöm, hogy végigolvastad a bejegyzést.
Remélem tudtam valamit segíteni azzal, hogy megosztottam személyes tapasztalatomat.
A fentiekben elhangzottakkal lehet nem mindenki ért egyet nyilván ahány ember annyiféle képpen csinálja és tudja.
Általánosságban mindent leírtam, amit tudtam a szőlő metszése témában
Bármilyen kérdésed felmerült írj nekünk bátran üzenetet e-mail címünkre: blog@kertrehangolva.com.
Ajánló
Ha szeretnél esetleg nézni videó tartalmat ajánlom figyelmedbe ezt a három Youtube csatornát nagyon hasznos információk vannak csemegeszőlő témában.